Capital.com Criptomoneda Recenzie 2026: Taxe, platforme, aplicații, siguranță și multe altele

Explorați elementele de siguranță, reglementările și reputația Capital.com. Acest ghid analizează, de asemenea, modul de deschidere a unui cont la capital.com, comisioanele și alte taxe aplicate de Capital.com comercianților de Bitcoin și alte criptomonede, precum și depozitele și retragerile.

capital.com Logo
Vizitați Capital.com
82.78% dintre conturile CFD de retail pierd bani.
Vizitați Capital.com
82.78% dintre conturile CFD de retail pierd bani.

Capital.com Prezentare generală

Această recenzie Capital.com explorează CFD-urile criptografice acceptate de Capital.com, comisioanele, procesul de verificare și recenziile altor comercianți. Veți afla, de asemenea, despre deschiderea unui cont, cumpărarea și vânzarea de CFD-uri pe Bitcoin la Capital.com, depozite, platforma de tranzacționare suportată, suportul său pentru clienți și multe altele.

Ecranul de pornire Capital-com

Capital.com este un broker online de CFD-uri și criptomonede care oferă servicii de tranzacționare în peste 50 de țări din întreaga lume. Cu sediul în Cipru, are birouri regionale în Marea Britanie, Australia, Seychelles și Gibraltar, printre altele. Fondată în 2016, a evoluat ca o adevărată senzație de tranzacționare pentru aspiranții din era financiară contemporană. Brokerul oferă o gamă largă de instrumente financiare din mai multe clase de active, inclusiv CFD-uri FX, CFD-uri pe mărfuri, CFD-uri pe criptomonede, CFD-uri pe indici și CFD-uri pe acțiuni. Platforma de tranzacționare de ultimă generație, modelele de gestionare a riscurilor și protocoalele de securitate sugerează că merită să fie analizată. În această piesă, trecem în detaliu revizuirea capital.com. 

Capital.com Main Features

Number of Coins
299+
Margin Trading
Yes
Tranzacționare CFD
Yes
Depozit minim
20 $£€ By Credit Card
Zero Deposit Fees
Da
Zero Withdrawal Fees
Da

Capital.com Pro și contra

Pentru a vă ajuta să înțelegeți mai bine dacă brokerul se potrivește nevoilor dvs. de tranzacționare, permiteți-ne să enumerăm rapid câteva argumente pro și contra mai jos. 

Avantajele Capital.com

  • Acesta oferă o execuție instantanee a tranzacțiilor, urmată de o taxare competitivă a spread-ului.
  • Acesta oferă platforme de tranzacționare fiabile și ușor de utilizat.
  • Capital.com oferă modele de gestionare a riscurilor, cum ar fi hedging-ul.
  • Suportă mai multe criptomonede CFD-uri.
  • Structura clară a taxelor.

Dezavantaje ale Capital.com

  • Echipa de asistență pentru clienți are nevoie de prea mult timp pentru a răspunde.
  • Brokerul nu acceptă clienți din Statele Unite.
  • Acesta oferă un efect de levier de 1:30 stabilit de ESMA.

Pro

  • Executarea instantanee a tranzacțiilor – Capital.com acceptă executarea instantanee a ordinelor, fără a fi nevoie de re-cotări. Aceasta înseamnă că brokerul transmite ordinele clienților pe piață fără intervenție.
  • Interfață ușor de utilizat – Capital.com oferă o interfață de tranzacționare ușor de utilizat. Traderii pot naviga pe platformă în mod convenabil.
  • Instrumente avansate de gestionare a riscului – Traderii își pot gestiona eficient riscul de tranzacționare folosind mai multe instrumente de gestionare a riscului disponibile la Capital.com.
  • Deschiderea contului fără probleme – Brokerul are un proces rapid de deschidere a contului. Cu toate acestea, vă cere să verificați contul înainte de a vă permite să începeți să tranzacționați cripto CFD-uri cu acesta.
  • Suportă mai multe criptomonede – Capital.com oferă o gamă largă de active cripto pentru a le tranzacționa ca derivate, inclusiv, dar fără a se limita la Bitcoin, Litecoin, Ripple, Bitcoin Cash, Ethereum, DASH etc. Cu toate acestea, clienții din Marea Britanie nu pot tranzacționa CFD-uri pe cripto după ce FCA a restricționat brokerii să ofere CFD-uri pe cripto pentru clienții britanici.
  • Structură clară a comisioanelor: Capital.com își declară clar structura de comisioane. Compania oferă comisioane de 0% pentru depozite și retrageri prin intermediul multiplelor sale metode de plată. 

Contra

  • Asistență pentru clienți lentă – Capital.com este în urma standardelor din industrie pentru a oferi asistență eficientă pentru clienți. Clienții pot fi nevoiți să aștepte la coadă pentru ca un reprezentant să le răspundă la întrebări. De obicei, este nevoie de 5-10 minute pentru a intra în legătură cu un agent de asistență pentru clienți, ceea ce ar putea fi o sursă de neplăceri pentru unii utilizatori.
  • Fără clienți din SUA – Deși, Capital.com deservește numeroase țări din întreaga lume, dar nu acceptă clienți din Statele Unite.
  • Pârghie limitată – Clienții pot accesa o pârghie limitată conform reglementărilor stabilite de ESMA la Capital.com. 

Capital.com Reglementări, birouri și țări acceptate

Reglementări

Brokerul deține mai multe licențe de la diverse organisme de reglementare din diferite jurisdicții ale lumii, cum ar fi CySEC, FCA, SCB și ASIC. 

Birouri

Fiind o companie globală, grupul Capital Com continuă să crească și să își extindă operațiunile în întreaga lume. Potrivit informațiilor disponibile pe site-ul companiei, brokerul are birouri în trei jurisdicții, în Marea Britanie, Belarus, Cipru și Australia, printre altele. Cu toate acestea, în curând va fi prezentă și pe alte continente. 

Capital.com Țări acceptate

Capital.com acceptă clienți din aproape toate colțurile lumii, inclusiv din Europa, Africa, Asia Pacific și America Latină. Cu toate acestea, nu acceptă clienți din Statele Unite și America de Nord – Canada. 

Monede disponibile pe Capital.com

Pe lângă faptul că este unul dintre cei mai buni brokeri Bitcoin CFD, clienții pot tranzacționa mai multe alte criptomonede CFD cu Capital.com. Mai jos sunt enumerate câteva dintre cele mai tranzacționate CFD-uri pe criptomonede. 

  1. Bitcoin Cash (BCH)
  2. Ripple (XRP)
  3. TRON (TRX)
  4. Ethereum (ETH)
  5. Litecoin (LTC)
  6. Eminer (EM)
  7. Bitcoin Gold (BTG)
  8. Stellar (XLM)
  9. Neo (NEO)
  10. EOSIO (EOS)
  11. Steem (SBD)
  12. Cuantică (QKD)
Cod perecheVânzareaCumpărareRăspândireaPERC Schimbare
DOGE/USD0.055110.058100.00299-4.330%
BTC/USD51755.0551793.5538.50-0.520%
XRP/USD0.530830.546830.01600-0.750%
ETH/USD1919.611929.6110.00-0.950%
XRP/EUR0.437560.453560.01600-0.710%
BTS/BTC0.000001150.000001290.00000014-3.390%
BCH/USD714.85719.855.00+1.600%
XLM/USD0.501570.506340.00477+0.450%
BTG/BTC0.00048280.00053480.0000520+1.010%
TRX/USD0.061700.062140.00044+12.860%
LTC/USD232.37233.871.50+1.510%
ADA/BTC0.000017640.000017740.00000010+0.060%
TRX/BTC0.000001180.000001220.00000004+13.330%
BTC/EUR42845.0542880.0535.00-0.420%
ETH/EUR1592.431594.932.50-0.970%
QTUM/USD7.1237.1890.066+0.380%
EOS/USD5.10605.18600.0800+5.480%
XRP/BTC0.000009460.000011350.00000189-0.320%
NEO/USD46.102246.40220.3000+4.170%
STEEM/BTC0.000009150.000009240.00000009-0.750%
ETC/BTC0.00028910.00029910.0000100+3.250%
XEM/BTC0.000008900.000009060.00000016+11.430%
EOS/BTC0.000094840.000103840.00000900+5.700%
BTC/RUB3827867.53829400.51533.0-0.520%
XLM/BTC0.000009520.000009920.00000040+0.950%
LTC/EUR192.59193.591.00+1.480%
Indicele CIX/Crypto229701.35231884.692183.34-0.430%
ETH/BTC0.037030.037270.00024-0.640%
ETH/RUB141488.8142976.31487.5-1.180%
BCH/BTC0.013730.014010.00028+1.710%
NEO/BTC0.0008800.0009000.000020+5.480%
QTUM/BTC0.000135520.000140520.00000500+0.650%
AAVE/USD428.450447.19318.743-5.100%
ALGO/USD1.36751.36880.0013-3.660%
ANT/USD6.07636.09290.0166-5.670%
ATOM/USD22.989623.00920.0196-3.110%
AVAX/USD39.990040.03480.0448-2.870%
BAL/USD44.995145.01850.0234-4.720%
BAND/USD18.360618.39130.0307+2.410%
BAT/USD0.629130.629860.00073-1.070%
BNB/USD268.34268.760.42+33.280%
BTC/AUD65819.9466825.891005.95-0.950%
BTC/BHT1551980.131552711.16731.03-0.500%
BTC/CAD65135.6666131.61995.95-0.510%
BTC/CZK1097896.201115183.1417286.94-0.780%
BTC/DKK315301.84320131.314829.47-0.740%
BTC/HUF15194159.9115434641.84240481.93-0.780%
BTC/MXN1043154.371059342.8316188.46-0.490%
BTC/ILS167924.88170546.392621.51-0.560%
BTC/NZD Dolar70926.9672013.461086.50-0.820%
BTC/NOK434258.07441018.956760.88-0.640%
BTC/GBP36724.5737285.45560.88-0.630%
BTC/ZAR747499.86759162.0311662.17-0.870%
BTC/RON206675.51209909.293233.78-0.650%
BTC/SGD68066.8169110.781043.97-0.660%
BTC/SEK426001.72432594.606592.88-0.830%
BTC/CHF45973.0846676.58703.50-0.640%
BTC/TRY357815.39363555.525740.13-0.410%
BTC/JPY5422890.485505728.0082837.52-0.660%
BTG/USD26.29426.3500.056+0.390%
BTC/BYN133414.0134800.01386.0-0.740%
BTS/USD0.06237070.06341470.0010440-3.800%
BNT/USD5.57665.58360.0070-5.660%
BUSD/USD1.00011.00030.0002-0.020%
ADA/USD0.91287350.91403460.0011611-0.620%
COMP/USD452.38453.921.54-3.080%
CRV/USD2.76912.77470.0056-3.680%
DAI/USD1.00041.00060.00020.000%
DASH/USD317.392318.4711.079+11.860%
DCR/USD134.31134.800.49-2.600%
DGB/USD0.073570.074570.00100-4.740%
DOT/USD31.435331.45360.0183+0.500%
ETN/USD0.011360.011820.00046-11.180%
ETH/AUD2447.292484.2336.94-1.600%
ETH/BHT57709.3457727.1117.77-1.150%
ETH/CAD2421.912458.4636.55-1.170%
ETH/CZK40667.1141307.37640.26-2.000%
ETH/DKK11704.1511883.72179.57-1.750%
ETH/HUF563604.82572447.518842.69-1.810%
ETH/MXN38744.6539346.13601.48-1.430%
ETH/ILS6244.766343.1398.37-1.410%
ETH/NZD2632.002672.4440.44-1.840%
ETH/NOK16143.4216394.55251.13-1.460%
ETH/GBP1364.211385.1420.93-1.590%
ETH/ZAR27770.4328206.37435.94-1.740%
ETH/RON7672.607792.89120.29-1.670%
ETH/SGD2527.622566.4838.86-1.640%
ETH/SEK15817.2116064.07246.86-1.680%
ETH/CHF1706.601732.7626.16-1.660%
ETH/TRY13276.4013501.31224.91-1.690%
ETH/JPY201138.21204219.613081.40-1.760%
ETC/USD15.19115.2310.040+1.570%
ETH/BYN4940.25019.579.3-1.620%
FIL/USD42.281842.33210.0503-2.140%
GLM/USD0.422290.423470.00118+56.030%
HOT/USD0.041750.042290.00054+3.820%
IOTA/USD1.46511.46710.0020-4.400%
KNC/USD2.18702.19120.0042-1.280%
LTC/BTC0.004420.004520.00010+1.150%
MATIC/USD0.123270.123820.00055-1.340%
XMR/USD271.95273.061.11+5.030%
OCEAN/USD1.14651.14830.0018-4.390%
OMG/USD6.48226.48900.0068-1.750%
ONT/USD1.24311.24870.0056-0.910%
PAX/USD0.99921.00030.0011-0.030%
PAXG/USD1784.831786.852.02-0.490%
REN/USD1.24471.24760.0029+5.900%
SNX/USD22.361322.37740.0161-4.720%
SOL/USD9.42509.43840.0134+4.550%
SRM/USD3.82093.82760.0067-4.360%
SUSHI/USD15.252315.26660.0143-3.050%
THETA/USD3.5723.5830.010+0.630%
TUSD/USD0.99941.00170.0023-0.020%
UMA/USD26.743726.85500.1113-1.800%
USDC/USD0.99961.00040.0008-0.020%
USDT/USD0.99940.99950.0001-0.040%
VET/USD0.053880.054410.00053-1.960%
WBTC/USD52299.7552330.3530.60-0.110%
XEM/USD0.46171610.46280670.0010906+7.770%
XTZ/USD4.97554.98640.0109+0.550%
YFI/USD42900.6043002.55101.95-5.040%
YFII/USD3189.373193.864.49-5.030%
ZEC/USD181.80182.030.23+5.620%

Comisioane de tranzacționare Capital.com

Capital.com nu percepe niciun comision pentru servicii precum depunerile și retragerile de fonduri, cotațiile în timp real, materialele educaționale, opțiunile grafice și indicatorii de tranzacționare. Nu se percepe niciun comision pentru deschiderea sau închiderea de poziții. Capital.com câștigă comisioane prin taxarea spread-ului și taxele overnight.  Brokerul taxează în medie spread-ul între 0.5% și 1% pe BTC și, respectiv, ETH; spread-ul este dinamic. 

Cum funcționează taxarea spread-ului CFD-urilor criptografice?

Să presupunem că doriți să vindeți și să cumpărați Bitcoin CFD și decideți să deschideți o tranzacție CFD scurtă prin vânzarea acestuia în raport cu dolarul american (BTC/USD). Brokerul dvs. vă cotează prețul BTC/USD ca Vânzarea/cumpărarea @ 550 / 570.

Sunteți de părere că valoarea Bitcoin va scădea în raport cu dolarul american. Prin urmare, deschideți o poziție CFD de vânzare prin vânzarea a 05 unități pentru a vă deschide poziția la 550.

Vă rugăm să rețineți că acest lucru este echivalent cu vânzarea a 05 jetoane BTC, astfel încât s-ar putea să câștigați sau să pierdeți 5 dolari pentru fiecare 1 dolar de modificare a valorii Bitcoin. Mai jos este tabelul pentru a arăta comisioanele overnight aplicabile și pentru BTC ca exemplu. 

Încărcare cu eșalonare

Încărcare cu eșalonare1%
Comisioane overnight pentru deținerea unei poziții lungi-0.0500%
Comisioane overnight pentru deținerea unei poziții scurte.-0.0140%
Timpul de percepere a taxelor Overnight22:00 (UTC)
Cantitatea minimă tranzacționată0.01
Marja de depozit necesară50% (1:2)
MonedaBitcoin (BTC)

Calcularea profitului și a pierderilor

Acum, dacă valoarea Bitcoin scade în raport cu dolarul american, iar noua cotație de preț este de 600 / 620. Decideți să vă luați profitul și să cumpărați 05 unități pentru a vă închide poziția la 620. Astfel, profitul dvs. va fi calculat ca Unități schimbate 50 @ $5 pentru fiecare unitate = $250.

În mod similar, dacă prețul s-ar fi mișcat în defavoarea dumneavoastră, ați fi putut suferi o pierdere cu aceeași sumă.

Notă: Prețurile BTC folosite în acest exemplu sunt ilustrative și nu reale. 

Platformele de tranzacționare Capital.com

Platforme de tranzacționare desktop

Brokerul oferă clienților săi o platformă de tranzacționare intuitivă și ușor de utilizat, ceea ce face ca experiența lor de tranzacționare Capital.com să fie de neuitat. Cu o analiză financiară detaliată și instrumente inteligente de deviere a riscului, comercianții pot accesa o gamă largă de active tranzacționabile cu deplină încredere. Alternarea între mai multe grafice și funcțiile de listă de monitorizare îi ajută pe comercianți să rămână în fața pieței și să utilizeze cât mai bine tehnicile de acoperire pentru a gestiona riscul. 

Pașii pentru autentificarea și verificarea Capital.com

În conformitate cu diverse reguli și reglementări privind spălarea banilor, brokerul vă cere să vă verificați contul. Pentru aceasta, trebuie să prezentați o dovadă a identității dumneavoastră. Iată pașii pentru procesul de autentificare și verificare Capital.com. 

  1. Vizitați site-ul.
  2. Autentificați-vă în contul dvs.
  3. Faceți clic pe fila Setări disponibilă în partea stângă jos a paginii.
  4. Dați clic pe „My Account Details”.
  5. Sub fila „Cont live”, faceți clic pe Completați înregistrarea.
  6. Se va deschide o pagină în care puteți încărca documentele, respectiv cartea de identitate națională și pașaportul.
  7. De asemenea, este posibil să trebuiască să vă furnizați fotografia pentru a o compara cu cea din cartea de identitate și pașaportul furnizate.
  8. De asemenea, trebuie să faceți dovada domiciliului dumneavoastră, prezentând fie extrasul de cont al cărții de credit, fie factura de utilități pentru a confirma adresa poștală.

Pași pentru conectarea la Capital.com și tranzacționarea CFD-urilor Crypto pe desktop?

Pentru a tranzacționa cripto CFD-uri trebuie să încheiați un contract pentru diferențe, cunoscut și sub numele de tranzacționare cripto CFD. În acest tip de tranzacționare Capital.com, nu dețineți criptomonede în realitate. Cu toate acestea, deschideți poziții lungi sau scurte pe activele suport pentru a specula pe marginea mișcării prețului lor fără a le cumpăra.  Vă rugăm să rețineți că FCA a interzis tranzacționarea Capital.com a derivatelor cripto în Marea Britanie.

Pentru a tranzacționa criptomonede CFD cu Capital.com conectați-vă pe platforma de tranzacționare desktop, urmați pașii enumerați mai jos;

Pasul 1: Vizitați site-ul oficial al brokerului.

Ecranul de pornire Capital-com

Pasul 2: Conectați-vă la contul de tranzacționare folosind datele de autentificare Capital.com.

Pasul 3: Faceți clic pe fila de depunere disponibilă în partea stângă a paginii. De asemenea, clienții pot apăsa pe opțiunea de cont de fonduri disponibilă pe marginea superioară a ecranului tabloului de bord.

Depozit la Capital.com

Pasul 4: Selectați metoda de plată preferată. Brokerul acceptă depozite prin mai multe metode. Pentru a cumpăra și a vinde instantaneu CFD-uri de criptomonede, plata prin carduri ar putea funcționa mai bine. Prin urmare, selectați un card ca metodă de plată și introduceți detaliile necesare, apoi faceți clic pe depunere. Vă rugăm să rețineți că trebuie să vă verificați contul înainte de a putea depune fonduri în contul dvs.

Metoda de plată la Capital.com

 

Pasul 5: Odată ce aveți fonduri disponibile în contul dvs., puteți începe imediat să tranzacționați CFD-uri pe criptomonede. Selectați activul cripto pe care doriți să îl tranzacționați.

Pasul 6: Apăsați pe butonul de tranzacționare. Acesta este disponibil în partea dreaptă a zonei pentru membri.

Selectați suma la Capital.com

Pasul 7: Stabilește-ți preferințele de tranzacționare și definește suma pe care dorești să o tranzacționezi.

Pasul 8: Revizuiți detaliile ordinului dvs. și faceți clic pe butonul de tranzacționare pentru a iniția executarea tranzacției.

Detalii comerciale la Capital.com

Aplicația Capital.com

Platforma de tranzacționare mobilă suportă toate instrumentele avansate de tranzacționare necesare pentru o tranzacționare activă. Traderii pot accesa piața oricând și de oriunde din lume. Utilizând peste 70 de indicatori și diferite instrumente de gestionare a riscurilor, cum ar fi trailing stops, preluarea profiturilor și stop-loss, traderii pot deschide poziții pe peste 3,000 de piețe. Opțiunea de tranzacționare cu efect de pârghie cu spread-uri competitive și comision zero, inclusiv fără taxe ascunse, stabilește noi dimensiuni de tranzacționare pentru comercianții aflați în mișcare. Este important de știut că tranzacționarea cu efect de levier amplifică atât profiturile, cât și pierderile.

Aplicația Capital.com poate fi descărcată de pe Google Play Store și App Store. Este compatibilă cu toate versiunile de telefoane mobile cu sistem de operare iOS și Android.

Ecranul de pornire Capital-com

Capital.com se străduiește din răsputeri să devină unul dintre brokerii cfd globali preferați de pasionații de criptomonede. În timp ce le permite traderilor să acceseze piața fără a-și compromite mobilitatea, brokerul oferă aplicația sa de tranzacționare mobilă de top. Traderii pot accesa acum peste 3,000+ de instrumente financiare de pe mai multe piețe financiare, inclusiv CFD de acțiuni, CFD de indici, CFD de valută, CFD de mărfuri și CFD de criptomonede, cu un singur clic pe ecranul telefonului mobil.

Aducând lumea cripto CFD la puterea degetelor tale, brokerul oferă un model de preț competitiv pentru tranzacționarea criptomonedelor CFD, împreună cu spread-uri competitive și o execuție rapidă a tranzacțiilor. Brokerul nu percepe niciun comision sau taxă ascunsă. Clienții pot avea acces la actualizări live ale pieței, alerte de preț în timp real și cotații exacte ale prețurilor pentru mai multe active cripto. 

Analiză financiară aprofundată

Pentru a-i ajuta pe utilizatori să ia decizii de tranzacționare în cunoștință de cauză, brokerul pune la dispoziție mai multe instrumente pentru a susține o analiză tehnică și fundamentală aprofundată. În timp ce tranzacționează CFD-uri pe criptomonede cu aplicația mobilă Capital.com, comercianții pot urmări mai multe opțiuni de tranzacționare după ce au identificat cu precizie tendințele pieței.

Brokerul oferă mai mult de 70 de indicatori tehnici, de la norul Ichimoku la benzile Bollinger, pentru a facilita clienților efectuarea unei analize tehnice detaliate. Instrumentele grafice de ultimă generație îi ajută pe comercianți să găsească tendințele pieței și să descopere punctele de intrare și ieșire adecvate pentru tranzacționarea activelor cripto. 

Gestionarea inteligentă a riscurilor

Aplicația mobilă Capital.com vine cu instrumente inteligente de gestionare a riscurilor care permit traderilor să își acopere pozițiile și să diversifice eficient pierderile de tranzacționare. Prin definirea stop loss și take profits, comercianții își pot asigura pozițiile împotriva mișcărilor neașteptate ale pieței. Protecția soldului negativ ajută, de asemenea, clienții să prevină ca conturile lor să devină negative. Asta înseamnă că, în niciun caz, comercianții nu pot pierde mai mult decât investiția lor inițială. În cazul în care piața se comportă fără precedent și merge împotriva dumneavoastră, aplicația de tranzacționare mobilă închide automat poziția afectată. 

Alerte de preț

Funcția de alertă de preț a aplicației îi ține pe comercianți în alertă cu privire la mișcările majore și minore de pe piețele criptografice. Traderii au mai multă flexibilitate în ceea ce privește capitalizarea mizei lor în ambele direcții.

Cu ajutorul funcției de alertă de preț, comercianții nu trebuie să se îngrijoreze că vor pierde vreo oportunitate de tranzacționare valoroasă. Traderii pot seta nivelul de preț pentru a primi notificări instantanee de la broker. Pe lângă setarea alertelor de preț pentru activele cripto, puteți personaliza notificările push și pentru alte instrumente de tranzacționare, cum ar fi forex, mărfuri și acțiuni. 

Aplicație bazată pe inteligență artificială cu informații de tranzacționare personalizate

Alimentată cu inteligență artificială, aplicația de tranzacționare mobilă funcționează pe baza unui mecanism de detectare a prejudecăților. Acesta dezvăluie prejudecățile cognitive care limitează tranzacțiile pentru a lua decizii de tranzacționare profitabile în timp util.

Aplicația de tranzacționare mobilă este suficient de inteligentă. Ea detectează automat orice schimbare în strategia dvs. de tranzacționare și vă alertează imediat. Procedând astfel, aplicația menține comercianții pe calea cea bună. Perspectivele de tranzacționare personalizate și feedback-ul de la experții de la Capital.com vă fac să vă gândiți la deciziile de tranzacționare și să evitați repetarea oricăror greșeli. 

Educație și asistență în domeniul tranzacționării

Prin intermediul aplicației mobile de tranzacționare, comercianții pot accesa și resursele educaționale oferite de Capital.com. Brokerul oferă conținut educațional provocator, inclusiv cursuri de tranzacționare, webinarii și tutoriale video pentru a ajuta clienții să învețe și să se dezvolte. 

Pași pentru conectarea la Capital.com și tranzacționarea criptomonedelor CFD pe mobil?

Pentru a tranzacționa CFD-uri cripto pe aplicația Capital.com, trebuie să urmați pașii simpli enumerați mai jos;

Pasul 1: Deschideți aplicația de tranzacționare mobilă pe telefonul mobil.

Aplicația mobilă Capital.com

Pasul 2: Intră în contul tău folosind datele de conectare de pe Capital.com, dacă nu ai deja un cont, poți crea un cont nou făcând clic pe butonul „înscrie-te”. Trebuie doar să vă furnizați ID-ul de e-mail și să alegeți o parolă.

Pasul 3: Bifați căsuța pentru a confirma că sunteți de acord cu termenii și condițiile aplicabile și apăsați „Sign up”.

Conectați-vă la Capital.com Trading Mobile App

Pasul 4: Deschideți ID-ul de e-mail înregistrat și faceți clic pe linkul primit în e-mailul de la capital.com pentru a vă verifica adresa de e-mail.

Pasul 5: După ce e-mailul dvs. este verificat, reveniți la pagină pentru a finaliza procesul de înregistrare.

Pasul 6: Vi se va cere să furnizați numele și prenumele, împreună cu numele de familie.

Înregistrați-vă la aplicația mobilă Capital.com

Pasul 7: În pasul următor, trebuie să furnizați numărul de telefon și moneda preferată pentru contul dvs. EUR, GBP și USD.

Adăugați numărul de telefon la aplicația mobilă Capital.com

Selectați moneda la Capital.com Mobile Trading App

Pasul 8: După ce ați terminat de semnat cu aplicația Capital.com, trebuie să vă alimentați contul înainte de a putea începe să tranzacționați criptomonede. Vă rugăm să rețineți că este necesară și verificarea contului.

Pasul 9: După aprobarea contului dvs., selectați metoda de plată preferată din lista de opțiuni disponibile. Dacă intenționați să cumpărați și să vindeți CFD cripto folosind un card, atunci introduceți detaliile cardului dvs. adică numele titularului, numărul cardului, data de expirare și codul de securitate.

Selectați metoda de plată în aplicația mobilă Capital.com

Alegeți suma de plată la Capital.com Trading Mobile App

Pasul 10: Selectați cripto CFD-ul preferat și setați preferințele de tranzacționare. Faceți clic pe butonul de cumpărare sau de vânzare pentru a vă iniția ordinul.

Selectați Crypto pentru a cumpăra la aplicația mobilă Capital.com

Capital.com Depozit minim și retrageri

Capital.com oferă mai multe metode de a depune fonduri în contul dvs., inclusiv card de debit, card de credit, transferuri bancare, iDeal, Multibanko, Sofort, QIWI, Przelewy24, Webmoney și Trustly. 

Limite de depunere și retragere

Capital.com are limite superficiale în ceea ce privește depozitele minime. Traderii pot începe prin depunerea unui minim de 20 USD/GBP/EUR prin card de credit sau 100 PLN folosind toate metodele de plată, cu excepția transferurilor bancare. Depozitul minim de la Capital.com pentru transferuri bancare este de până la 250 USD/GBP/EUR.

Nu există informații disponibile pentru limitele minime sau maxime de retragere. Singurul lucru menționat pe pagina oficială a brokerului este că puteți avea procesul de retragere în 24 de ore. Cu toate acestea, din cauza unor cerințe procedurale specifice, este posibil ca fondurile tale să dureze între 5 și 7 zile lucrătoare pentru a ajunge în contul tău bancar. 

Educație pe Capital.com

Pe site-ul oficial al brokerului este disponibilă și o scurtă secțiune intitulată „Învățați să tranzacționați”. Acesta oferă un catalog de cursuri privind toate instrumentele sale de tranzacționare pentru a le permite traderilor să învețe fiecare aspect al tranzacționării profesionale prin stăpânirea conceptului însuși al terminologiilor de bază și prin învățarea unor sfaturi și trucuri variante.

Pornind de la noțiunile de bază ale tranzacționării, acesta îi duce mai departe pe comercianți la secțiunile avansate, inclusiv la spread betting (disponibil doar în Marea Britanie) și la tranzacționarea CFD. Pe lângă ghidurile complete de tranzacționare pentru fiecare dintre instrumentele financiare disponibile pentru tranzacționare la capital.com, comercianții pot, de asemenea, să stăpânească diverse strategii de tranzacționare prin învățarea psihologiei de tranzacționare. Explicațiile privind prejudecățile de tranzacționare și impactul emoțiilor asupra deciziilor dumneavoastră de tranzacționare sunt bine explicate în fila psihologie de tranzacționare de pe capital.com. În cele din urmă, glosarul de tranzacționare îi ajută pe clienți să învețe diferite terminologii de tranzacționare. Pe scurt, Capital.com com oferă o gamă extinsă de resurse educaționale pe care cu greu le găsești la majoritatea brokerilor. 

Asistența pentru clienți Capital.com

Capital.com oferă clienților săi asistență multilingvă non-stop. Traderii pot ajunge la biroul de asistență prin diferite opțiuni disponibile, inclusiv prin telefon, e-mail și webchat. De asemenea, vă puteți exprima îngrijorarea prin completarea unui formular de înregistrare a reclamațiilor disponibil la fila „Contactați-ne” de pe site-ul oficial al brokerului. De asemenea, clienții pot urmări Capital.com pe diferite platforme de socializare i-e Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn și RSS. 

Capital.com Recenzii online

Ce spun oamenii despre capital.com pe Quora?

În timp ce căutam informații despre broker, am găsit puține postări în care oamenii păreau să discute despre Capital.com. Într-un răspuns la întrebarea pusă de cineva despre fiabilitatea brokerului, un membru a răspuns că capital.com este un broker reglementat de CySEC. Pe lângă faptul că oferă o platformă de tranzacționare ușor de utilizat, acesta oferă și protecție a fondurilor pentru unii clienți de retail (până la 20k) în cadrul programului Fondul de compensare a investitorilor. Potrivit membrului, el nu a folosit brokerul personal. Cu toate acestea, el a mai spus că, dacă brokerul oferă toate aceste servicii, este o platformă populară pentru a tranzacționa CFD-uri cripto.

Opinii Quora despre Capital.com

Ce spun oamenii despre capital.com pe Reddit?

Reddit este o celebră platformă de rețele sociale. Oameni din întreaga lume se conectează și își împărtășesc experiențele pe Reddit. Este una dintre platformele utilizate pe scară largă pentru a pune întrebări despre orice aspect al vieții. Am încercat să căutăm informațiile pe care oamenii le-au cerut despre capital.com. Cu toate acestea, am găsit doar o postare în care un membru cere părerea oamenilor dacă ar trebui să se înscrie la capital.com. Potrivit acestuia, el căuta un broker legitim în timp ce locuia în Canada. Cineva i-a răspuns să își reconsidere opțiunea subliniind faptul că Capital.com este înregistrat în Cipru. Persoana care a venit cu un răspuns a adăugat, de asemenea, că Capital.com nu acceptă rezidenți canadieni. În plus, beneficiile FCA sunt disponibile doar în Marea Britanie.

Recenzii Reddit despre Capital.com

Este Capital.com Legit?

Capital.com este un broker reglementat și are permisiunea de a-și oferi serviciile din partea autorităților de reglementare din diferite regiuni ale lumii, cum ar fi CySEC în Cipru, ASIC în Australia, FCA în Marea Britanie și SCB. Brokerul păstrează fondurile clienților de retail în conturi bancare segregate, în conformitate cu normele și reglementările în vigoare ale organismelor de reglementare respective. De asemenea, este membru înregistrat al Fondului de compensare a investitorilor (ICF) în cadrul CySEC, al Sistemului de compensare a serviciilor financiare (FSCS) și al FCA. Brokerul este conform cu standardele de securitate PCI. Prin urmare, pentru a răspunde la această întrebare, „Este Capital.com legit?”, merită menționat faptul că brokerul se conformează unor standarde înalte de fiabilitate și confidențialitate. 

Capital.com VS eToro

Alegerea uneia dintre cele mai bune două platforme de tranzacționare a fost întotdeauna o sarcină dificilă. Cu toate acestea, atunci când vine vorba de a lua în considerare un broker cu un raport calitate-preț avantajos, este pertinent să comparați diverse aspecte ale brokerilor înainte de a vă înscrie la ei. Mai jos este listată o comparație rapidă între Capital.com și eToro.

Capital.com oferă mai multe instrumente financiare, inclusiv Forex, și CFD-uri Crypto. Brokerul este renumit pentru spread-urile sale competitive și pentru platforma sa unică. Brokerul are o aplicație mobilă complet funcțională pentru a facilita activitatea comercianților în mișcare. Capital.com oferă o platformă de tranzacționare ușor de utilizat. Navigarea prin interfața de tranzacționare este foarte simplă. Brokerul oferă mai multe opțiuni de plată, împreună cu asistență pentru clienți non-stop. Brokerul are o structură de comisioane competitivă pentru a se potrivi nevoilor traderilor individuali. În ceea ce privește dezavantajele brokerului, acesta nu acceptă clienți din SUA. În plus, serviciul clienți al brokerului are nevoie de mai mult timp pentru a răspunde.

Brokerul de tranzacționare eToro este o platformă reglementată multi-activi care oferă o gamă largă de instrumente tranzacționabile. Clienții pot investi în acțiuni și în cripto-active. De asemenea, acceptă tranzacționarea CFD pentru criptomonede. Pe lângă faptul că oferă o platformă de tranzacționare intuitivă, eToro preia conducerea față de capital.com prin faptul că oferă un serviciu de tranzacționare socială. Clienții pot copia tranzacțiile altor comercianți profesioniști și pot începe să facă bani încă de la început. Comisionul de tranzacționare la eToro este, de asemenea, destul de competitiv. Cu toate acestea, brokerul ar putea percepe tarife puțin mai mari în comparație cu standardele industriei pentru pozițiile deținute peste noapte. În ciuda unui nivel de bază de asistență pentru clienți, brokerul își întreține clienții în timp real. De asemenea, clienții pot accesa mai multe metode de depunere și retragere și eToro.com. Brokerul are, de asemenea, un portofel încorporat – portofelul eToro, unde vă puteți stoca cripto. 

Number of Coins: 20+
Margin Trading: Da
Depozit minim: $200

Invest In Cryptocurrency With $0 Commission

  • Suportă mai multe limbi
  • Reglementat de FCA, ASIC și CySEC
  • Acceptă Paypal, carduri de debit și de credit
BankGiro PayMastercardNetellerPayPalSkrillUnionPayVisaYandex
 

Alte produse și servicii pe Capital.com

Investmate

Mergând cu un pas înainte față de alte firme de brokeraj tradiționale, capital.com oferă o aplicație educațională interactivă pe mobil – cunoscută sub numele de Investmate – pentru a se adapta atât nevoilor traderilor începători, cât și celor experimentați. Traderii pot învăța cunoștințe de bază și de nivel avansat despre tranzacționarea CFD și investițiile pe piețele cripto cu detalii în această aplicație educațională care îndeamnă la reflecție.

Spread Betting (Doar pentru rezidenții din Marea Britanie)

Alimentat cu funcții API, spread betting permite traderilor să meargă lung sau scurt pe mai multe active tranzacționabile cu sau fără efect de levier fără a trebui să se îngrijoreze de implicațiile fiscale asupra profiturilor. Protecția soldului negativ adaugă chiar și un alt nivel de entuziasm pentru comercianții reticenți în a intra în tranzacții mai mult decât des.

Instrumente de tranzacționare Capital.com

Capital.com oferă o mare varietate de instrumente de tranzacționare pentru a-i ajuta pe comercianți să le folosească cât mai bine, cum ar fi calendarul economic, televiziunea Capital și secțiunea News Feed.

Calendarul economic Capital.com

Menține comercianții la curent cu privire la următoarele lansări de știri financiare și evenimente economice. De asemenea, calendarul economic îi ajută pe traderi să își planifice strategiile de tranzacționare.

Capital’s TV

Prin intermediul unui canal TV personalizat, Capital.com oferă informații despre afacerile economice actuale și îi face pe traderi să înțeleagă șansele de tranzacționare cu ajutorul analizelor de piață aprofundate prezentate de experții săi în tranzacționare și analiștii financiari.

Capital.com News Feed

De fiecare dată când este publicată o știre, aceasta este difuzată pe toate canalele pe care capital.com le-a conceput pentru a-i ține la curent pe traderi. De asemenea, traderii pot citi toate aceste știri pe site-ul brokerului, în secțiunea News Feed.

Webinare Capital.com

Promovând conceptul de a vedea pentru a crede, capital.com organizează ocazional webinare pentru a ajuta comercianții să înțeleagă complexitatea implicată în anumite tipuri de strategii de tranzacționare. Împărtășirea opiniilor experților despre câteva dintre cele mai recente evoluții economice împuternicește viziunea aspiranților la tranzacționare, astfel încât aceștia să poată acoperi noi orizonturi ale lumii tranzacțiilor. 

Concluzie

După o analiză detaliată a brokerului, concluzionăm că Capital.com este o platformă de tranzacționare fiabilă pentru tranzacționarea instrumentelor derivate pe criptomonede. Cu o platformă de tranzacționare ușor de utilizat, o gamă largă de active cripto, un model de preț competitiv și un serviciu clienți non-stop, brokerul nu lasă niciun motiv pentru ca comercianții să evite să se înscrie la el. Cu toate acestea, brokerul trebuie să mărească nivelul serviciului său de asistență pentru clienți. Vă rugăm să fiți informat că tranzacționarea CFD-urilor cu criptomonede nu mai este susținută la capital.com pentru clienții din Marea Britanie după restricțiile impuse de FCA.

CFD-urile sunt instrumente complexe și vin cu un risc ridicat de a pierde bani rapid din cauza efectului de levier. 84.97% dintre conturile investitorilor de retail pierd bani atunci când tranzacționează CFD-uri cu acest furnizor. Ar trebui să vă gândiți dacă înțelegeți cum funcționează CFD-urile și dacă vă puteți permite să vă asumați riscul ridicat de a vă pierde banii. 

Frequently asked questions

  • Can I trust capital com?

    Da, bineînțeles că puteți avea încredere în capital com. Este o companie de renume, cu ani de experiență în industria financiară. În plus, serviciul lor pentru clienți este de top și oferă o gamă largă de produse și servicii din care puteți alege.

  • Este Capital Com legal în Marea Britanie?

    Da, Capital Com este legal în Regatul Unit. Este autorizat și reglementat de Autoritatea de Conduită Financiară (FCA).

  • Este Capital Com legal în SUA?

    Nu, Capital Com nu este în prezent legal în Statele Unite.

  • Care este depozitul minim pentru capital com?

    Depozitul minim în Capital.com este de $20.

  • Cum pot retrage bani din capital com?

    Pentru a retrage bani din contul dumneavoastră Capital.com, conectați-vă la site și accesați pagina „Contul meu”. La rubrica ‘Retragere’, selectați tipul de retragere pe care doriți să o faceți și apoi introduceți detaliile relevante. Dați click pe ‘Submit’ și retragerea dvs. va fi procesată.

  • De ce nu pot retrage din capital com?

    Dacă întâmpinați probleme la retragerea de la Capital Com, acest lucru se poate datora mai multor motive. În primul rând, asigurați-vă că ați îndeplinit toate cerințele pentru a vă retrage banii. Este posibil să trebuiască să aveți o anumită sumă de bani în cont sau să fi efectuat un anumit număr de tranzacții.

  • Cât durează retragerea de pe capital.com?

    Retragerea Capital com poate dura de la câteva zile la câteva săptămâni, în funcție de metoda pe care o utilizați și de mărimea contului dumneavoastră.