Capital.com anmeldelse af kryptovaluta 2026: Gebyrer, platforme, apps, sikkerhed og meget mere

Udforsk Capital.coms sikkerhedsfunktioner, regulering og omdømme. Denne guide ser også på, hvordan man åbner en konto hos capital.com, de gebyrer og andre afgifter, som Capital.com pålægger Bitcoin- og andre kryptovalutahandlere, samt ind- og udbetalinger.

capital.com Logo
Besøg Capital.com
82.78% af detail-CFD-konti taber penge
Besøg Capital.com
82.78% af detail-CFD-konti taber penge

Capital.com Oversigt

Denne Capital.com-anmeldelse udforsker Capital.coms understøttede krypto-CFD’er, gebyrer, verificeringsproces og anmeldelser fra andre tradere. Du vil også lære om at åbne en konto, købe og sælge CFD’er på Bitcoin hos Capital.com, indskud, deres understøttede handelsplatform, deres kundesupport og meget mere.

Capital-com startskærm

Capital.com er en online CFD- og kryptovalutamægler, der tilbyder handelstjenester i mere end 50 lande rundt om i verden. Baseret på Cypern har det regionale kontorer i Storbritannien, Australien, Seychellerne og Gibraltar blandt andre steder. Grundlagt i 2016 udviklede det sig som en reel handelssensation for aspiranterne i den moderne økonomiske æra. Mægleren tilbyder en bred vifte af finansielle instrumenter på tværs af flere aktivklasser, herunder FX CFD’er, råvarer CFD’er, kryptokurver CFD’er, indekser CFD’er og aktier CFD’er. Den avancerede handelsplatform, risikostyringsmodeller og sikkerhedsprotokoller antyder, at det er værd at gennemgå. I denne artikel gennemgår vi capital.com i detaljer. 

Capital.com Main Features

Number of Coins
299+
Margin Trading
Yes
CFD-handel
Yes
Min. umsindskud
20 $£€ By Credit Card
Zero Deposit Fees
Ja
Zero Withdrawal Fees
Ja

Fordele og ulemper ved Capital.com

For at hjælpe dig med bedre at forstå, om mægleren passer til dine handelsbehov, lad os hurtigt opregne et par fordele og ulemper nedenfor. 

Fordele ved Capital.com

  • Det tilbyder øjeblikkelig handelsudførelse efterfulgt af konkurrencedygtig spreadopkrævning.
  • Den tilbyder pålidelige og brugervenlige handelsplatforme.
  • Capital.com tilbyder risikostyringsmodeller som f.eks. hedging.
  • Den understøtter flere kryptovaluta-CFD’er.
  • Klar gebyrstruktur.

Ulemper ved Capital.com

  • Deres kundesupport tager for lang tid om at svare.
  • Mægleren accepterer ikke kunder fra USA.
  • Den tilbyder en gearing på 1:30, som er fastsat af ESMA.

Fordele:

  • Instant Trade Execution – Capital.com understøtter øjeblikkelig udførelse af ordrer uden behov for genkvotering. Det betyder, at mægleren sender kundernes ordrer ud på markedet uden indblanding.
  • Brugervenlig grænseflade – Capital.com tilbyder en brugervenlig handelsgrænseflade. Forhandlere kan nemt navigere på tværs af platformen.
  • Avancerede risikostyringsværktøjer – Forhandlere kan styre deres handelsrisiko effektivt ved hjælp af flere risikostyringsværktøjer, der er tilgængelige på Capital.com.
  • Problemfri kontoåbning – Mægleren har en hurtig kontoåbningsproces. Det beder dig dog om at bekræfte kontoen, før du giver dig mulighed for at begynde at handle krypto-CFD’er med den.
  • Understøtter flere kryptovalutaer – Capital.com tilbyder en bred vifte af kryptoaktiver til handel som derivater, herunder men ikke begrænset til Bitcoin, Litecoin, Ripple, Bitcoin Cash, Ethereum, DASH osv. Kunder fra Storbritannien kan dog ikke handle krypto-CFD’er, efter at FCA begrænsede mæglere til at tilbyde krypto-CFD’er til britiske kunder.
  • Klar gebyrstruktur: Capital.com angiver sin gebyrstruktur tydeligt. Virksomheden tilbyder 0% provision for ind- og udbetalinger via sine mange betalingsmetoder. 

Ulemper:

  • Langsom kundesupport – Capital.com halter bagefter branchestandarden, når det gælder effektiv kundesupport. Kunder kan være nødt til at vente i kø på, at en repræsentant besvarer deres forespørgsel. Det tager normalt 5-10 minutter at komme i kontakt med en kundesupportmedarbejder, hvilket kan være en kilde til ulejlighed for nogle brugere.
  • Ingen amerikanske kunder – Selvom Capital.com servicerer mange lande rundt om i verden, accepterer de ikke kunder fra USA.
  • Begrænset gearing – Kunder kan få adgang til begrænset gearing i henhold til de regler, der er fastsat af ESMA på Capital.com. 

Capital.com’s regler, kontorer og understøttede lande:

Forskrifter

Mægleren har flere licenser fra forskellige regulerende organer i forskellige jurisdiktioner i verden, såsom CySEC, FCA, SCB og ASIC. 

Kontorer

Capital Com Group er en global virksomhed, og den fortsætter med at vokse og udvide sine aktiviteter over hele verden. Ifølge de oplysninger, der er tilgængelige på virksomhedens hjemmeside, har mægleren kontorer i tre jurisdiktioner, blandt andet Storbritannien, Hviderusland, Cypern og Australien. Men snart vil den også være til stede på andre kontinenter. 

Capital.com understøttede lande

Capital.com accepterer kunder fra næsten alle dele af verden, herunder Europa, Afrika, Asien-Stillehavsområdet og Latinamerika. De tager dog ikke imod kunder fra USA og Nordamerika – Canada. 

Tilgængelige mønter på Capital.com

Udover at være en af de bedste Bitcoin CFD-mæglere, kan kunder handle flere andre kryptovalutaer CFD’er med Capital.com. Nedenfor er listet nogle af de mest handlede CFD’er på kryptovalutaer. 

  1. Bitcoin Cash (BCH)
  2. Ripple (XRP)
  3. TRON (TRX)
  4. Ethereum (ETH)
  5. Litecoin (LTC)
  6. Eminer (EM)
  7. Bitcoin Gold (BTG)
  8. Stellar (XLM)
  9. Neo (NEO)
  10. EOSIO (EOS)
  11. Steem (SBD)
  12. Kvante (QKD)
Kode for parSalgKøb afSpredningPERC Ændring
DOGE/USD0.055110.058100.00299-4.330%
BTC/USD51755.0551793.5538.50-0.520%
XRP/USD0.530830.546830.01600-0.750%
ETH/USD1919.611929.6110.00-0.950%
XRP/EUR0.437560.453560.01600-0.710%
BTS/BTC0.000001150.000001290.00000014-3.390%
BCH/USD714.85719.855.00+1.600%
XLM/USD0.501570.506340.00477+0.450%
BTG/BTC0.00048280.00053480.0000520+1.010%
TRX/USD0.061700.062140.00044+12.860%
LTC/USD232.37233.871.50+1.510%
ADA/BTC0.000017640.000017740.00000010+0.060%
TRX/BTC0.000001180.000001220.00000004+13.330%
BTC/EUR42845.0542880.0535.00-0.420%
ETH/EUR1592.431594.932.50-0.970%
QTUM/USD7.1237.1890.066+0.380%
EOS/USD5.10605.18600.0800+5.480%
XRP/BTC0.000009460.000011350.00000189-0.320%
NEO/USD46.102246.40220.3000+4.170%
STEEM/BTC0.000009150.000009240.00000009-0.750%
ETC/BTC0.00028910.00029910.0000100+3.250%
XEM/BTC0.000008900.000009060.00000016+11.430%
EOS/BTC0.000094840.000103840.00000900+5.700%
BTC/RUB3827867.53829400.51533.0-0.520%
XLM/BTC0.000009520.000009920.00000040+0.950%
LTC/EUR192.59193.591.00+1.480%
CIX/Crypto Index229701.35231884.692183.34-0.430%
ETH/BTC0.037030.037270.00024-0.640%
ETH/RUB141488.8142976.31487.5-1.180%
BCH/BTC0.013730.014010.00028+1.710%
NEO/BTC0.0008800.0009000.000020+5.480%
QTUM/BTC0.000135520.000140520.00000500+0.650%
AAVE/USD428.450447.19318.743-5.100%
ALGO/USD1.36751.36880.0013-3.660%
ANT/USD6.07636.09290.0166-5.670%
ATOM/USD22.989623.00920.0196-3.110%
AVAX/USD39.990040.03480.0448-2.870%
BAL/USD44.995145.01850.0234-4.720%
BAND/USD18.360618.39130.0307+2.410%
BAT/USD0.629130.629860.00073-1.070%
BNB/USD268.34268.760.42+33.280%
BTC/AUD65819.9466825.891005.95-0.950%
BTC/BHT1551980.131552711.16731.03-0.500%
BTC/CAD65135.6666131.61995.95-0.510%
BTC/CZK1097896.201115183.1417286.94-0.780%
BTC/DKK315301.84320131.314829.47-0.740%
BTC/HUF15194159.9115434641.84240481.93-0.780%
BTC/MXN1043154.371059342.8316188.46-0.490%
BTC/ILS167924.88170546.392621.51-0.560%
BTC/NZD Dollar70926.9672013.461086.50-0.820%
BTC/NOK434258.07441018.956760.88-0.640%
BTC/GBP36724.5737285.45560.88-0.630%
BTC/ZAR747499.86759162.0311662.17-0.870%
BTC/RON206675.51209909.293233.78-0.650%
BTC/SGD68066.8169110.781043.97-0.660%
BTC/SEK426001.72432594.606592.88-0.830%
BTC/CHF45973.0846676.58703.50-0.640%
BTC/TRY357815.39363555.525740.13-0.410%
BTC/JPY5422890.485505728.0082837.52-0.660%
BTG/USD26.29426.3500.056+0.390%
BTC/BYN133414.0134800.01386.0-0.740%
BTS/USD0.06237070.06341470.0010440-3.800%
BNT/USD5.57665.58360.0070-5.660%
BUSD/USD1.00011.00030.0002-0.020%
ADA/USD0.91287350.91403460.0011611-0.620%
COMP/USD452.38453.921.54-3.080%
CRV/USD2.76912.77470.0056-3.680%
DAI/USD1.00041.00060.00020.000%
DASH/USD317.392318.4711.079+11.860%
DCR/USD134.31134.800.49-2.600%
DGB/USD0.073570.074570.00100-4.740%
DOT/USD31.435331.45360.0183+0.500%
ETN/USD0.011360.011820.00046-11.180%
ETH/AUD2447.292484.2336.94-1.600%
ETH/BHT57709.3457727.1117.77-1.150%
ETH/CAD2421.912458.4636.55-1.170%
ETH/CZK40667.1141307.37640.26-2.000%
ETH/DKK11704.1511883.72179.57-1.750%
ETH/HUF563604.82572447.518842.69-1.810%
ETH/MXN38744.6539346.13601.48-1.430%
ETH/ILS6244.766343.1398.37-1.410%
ETH/NZD2632.002672.4440.44-1.840%
ETH/NOK16143.4216394.55251.13-1.460%
ETH/GBP1364.211385.1420.93-1.590%
ETH/ZAR27770.4328206.37435.94-1.740%
ETH/RON7672.607792.89120.29-1.670%
ETH/SGD2527.622566.4838.86-1.640%
ETH/SEK15817.2116064.07246.86-1.680%
ETH/CHF1706.601732.7626.16-1.660%
ETH/TRY13276.4013501.31224.91-1.690%
ETH/JPY201138.21204219.613081.40-1.760%
ETC/USD15.19115.2310.040+1.570%
ETH/BYN4940.25019.579.3-1.620%
FIL/USD42.281842.33210.0503-2.140%
GLM/USD0.422290.423470.00118+56.030%
HOT/USD0.041750.042290.00054+3.820%
IOTA/USD1.46511.46710.0020-4.400%
KNC/USD2.18702.19120.0042-1.280%
LTC/BTC0.004420.004520.00010+1.150%
MATIC/USD0.123270.123820.00055-1.340%
XMR/USD271.95273.061.11+5.030%
OCEAN/USD1.14651.14830.0018-4.390%
OMG/USD6.48226.48900.0068-1.750%
ONT/USD1.24311.24870.0056-0.910%
PAX/USD0.99921.00030.0011-0.030%
PAXG/USD1784.831786.852.02-0.490%
REN/USD1.24471.24760.0029+5.900%
SNX/USD22.361322.37740.0161-4.720%
SOL/USD9.42509.43840.0134+4.550%
SRM/USD3.82093.82760.0067-4.360%
SUSHI/USD15.252315.26660.0143-3.050%
THETA/USD3.5723.5830.010+0.630%
TUSD/USD0.99941.00170.0023-0.020%
UMA/USD26.743726.85500.1113-1.800%
USDC/USD0.99961.00040.0008-0.020%
USDT/USD0.99940.99950.0001-0.040%
VET/USD0.053880.054410.00053-1.960%
WBTC/USD52299.7552330.3530.60-0.110%
XEM/USD0.46171610.46280670.0010906+7.770%
XTZ/USD4.97554.98640.0109+0.550%
YFI/USD42900.6043002.55101.95-5.040%
YFII/USD3189.373193.864.49-5.030%
ZEC/USD181.80182.030.23+5.620%

Capital.com handelsgebyrer

Capital.com opkræver ikke gebyrer for tjenester som ind- og udbetalinger, realtidskurser, undervisningsmateriale, grafiske muligheder og handelsindikatorer. Der opkræves ikke gebyr for åbning eller lukning af positioner. Capital.com tjener provision gennem spread charging og dag-til-dag-gebyrer.  Mægleren opkræver i gennemsnit et spread på mellem 0.5% og 1% på henholdsvis BTC og ETH; spreadet er dynamisk. 

Hvordan fungerer Spread Charging for Crypto CFD’er?

Antag, at du ønsker at sælge og købe Bitcoin CFD og beslutter dig for at åbne en kort CFD-handel ved at sælge den mod den amerikanske dollar (BTC/USD). Din mægler giver dig prisen på BTC/USD som Sell/Buy @ 550/570.

Du mener, at værdien af Bitcoin vil falde i forhold til den amerikanske dollar. Derfor åbner du en salgs-CFD-position ved at sælge 05 enheder for at åbne din position på 550.

Bemærk, at dette svarer til at sælge 05 BTC-tokens, så du kan vinde eller tabe $5 for hver $1 ændring i værdien af Bitcoin. Nedenfor er en tabel, der viser de gældende dag-til-dag-gebyrer for BTC som et eksempel. 

Spredt opladning
Spredt opladning1%
Dag til dag-gebyr for at holde lang position-0.0500%
Dag-til-dag-gebyrer for at holde en kort position.-0.0140%
Tidspunkt for opkrævning af overnatningsgebyr22:00 (UTC)
Mindste handlede mængde0.01
Nødvendig indskudsmargin50% (1:2)
MøntBitcoin (BTC)

Beregning af fortjeneste og tab

Hvis nu værdien af Bitcoin falder i forhold til den amerikanske dollar, og den nye pris er 600/620. Du beslutter dig for at tage din fortjeneste og købe 05 enheder for at lukke din position på 620. Så din fortjeneste vil blive beregnet som Units Changed 50 @ $5 for hver Unit = $250.

På samme måde, hvis prisen havde bevæget sig imod dig, kunne du have lidt et tab på det samme beløb.

Bemærk: BTC-priser, der bruges i dette eksempel, er illustrative og ikke faktiske. 

Capital.coms handelsplatforme

Desktop-handelsplatforme

Mægleren tilbyder en brugervenlig intuitiv handelsplatform til sine kunder, hvilket gør deres Capital.com-handelsoplevelse uforglemmelig. Med detaljerede finansielle analyser og smarte risikoafledningsværktøjer kan tradere få adgang til en bred vifte af omsættelige aktiver med fuld tillid. Ved at skifte mellem flere diagrammer og overvågningslistefunktioner kan tradere være på forkant med markedet og gøre bedst mulig brug af afdækningsteknikker til at styre risikoen. 

Trinene til login og verifikation på Capital.com

I overensstemmelse med forskellige regler og bestemmelser om hvidvaskning af penge beder mægleren dig om at bekræfte din konto. Du skal indsende bevis for din identitet til det samme. Følgende er trinene til Capital.com login og verifikationsproces. 

  1. Besøg webstedet.
  2. Log ind på din konto.
  3. Klik på fanen Indstillinger nederst til venstre på siden.
  4. Klik på “Mine kontooplysninger”.
  5. Under fanen “Live Account” skal du klikke på “Complete Registration”.
  6. Der åbnes en side, hvor du kan uploade dine dokumenter, dvs. dit nationale ID-kort og dit pas.
  7. Du skal muligvis også medbringe et foto, der kan sammenlignes med det udleverede ID-kort og pas.
  8. Du skal også bevise din bopæl ved at indsende enten dit kreditkortudtog eller en regning for at bekræfte din postadresse.

Trin til Capital.com-login og handel med Crypto CFD’er på skrivebordet?

For at handle Crypto CFD’er skal du indgå en kontrakt om forskelle, også kendt som CFD-kryptohandel. I denne form for Capital.com-handel ejer du ikke kryptovaluta i virkeligheden. Alligevel åbner du lange eller korte positioner på underliggende aktiver for at spekulere i deres prisbevægelser uden at købe dem.  Bemærk venligst, at FCA har forbudt Capital.com-handel med kryptoderivater i Storbritannien.

For at handle cryptos CFD’er med Capital.com-login på desktop-handelsplatformen skal du følge nedenstående trin;

Trin 1: Besøg mæglerens officielle hjemmeside.

Capital-com startskærm

Trin 2: Log ind på handelskontoen ved hjælp af dine Capital.com-loginoplysninger.

Trin 3: Klik på indbetalingsfanen, der er tilgængelig på venstre side af siden. Kunder kan også trykke på fondskontomuligheden, der er tilgængelig i den øverste kant af din dashboard-skærm.

Indbetaling hos Capital.com

Trin 4: Vælg din foretrukne betalingsmetode. Mægleren accepterer indskud gennem flere metoder. For at købe og sælge kryptos CFD’er med det samme fungerer betaling via kort muligvis bedre. Vælg derfor et kort som din betalingsmetode, og indtast detaljerne efter behov, og klik derefter på indbetaling. Bemærk, at du skal verificere din konto, før du kan indbetale penge på din konto.

Betalingsmetode hos Capital.com

Trin 5: Når du har penge til rådighed på din konto, kan du begynde at handle CFD’er med kryptoer med det samme. Vælg det kryptoaktiv, du ønsker at handle.

Trin 6: Tryk på handelsknappen. Den er tilgængelig i højre side af medlemsområdet.

Vælg beløb på Capital.com

Trin 7: Indstil dine handelspræferencer, og definer det beløb, du ønsker at handle.

Trin 8: Gennemgå dine ordredetaljer, og klik på handelsknappen for at påbegynde udførelsen af handlen.

Handelsoplysninger på Capital.com

Capital.com App

Den mobile handelsplatform understøtter alle de avancerede handelsværktøjer, der er nødvendige for aktiv handel. Tradere kan få adgang til markedet når som helst og hvor som helst i verden. Ved hjælp af mere end 70 indikatorer og forskellige risikostyringsværktøjer som trailing stops, take profits og stop-loss kan tradere åbne positioner på mere end 3,000 markeder. Muligheden for gearet handel med konkurrencedygtige spreads og nul kurtage, inklusive ingen skjulte gebyrer, sætter nye handelsdimensioner for handlende på farten. Det er vigtigt at vide, at gearet handel forstørrer både fortjeneste og tab.

Capital.com-appen kan downloades fra Google Play Store og App Store. Den er kompatibel med alle versioner af iOS- og Android-baserede mobiltelefoner.

Capital-com startskærm

Capital.com stræber hårdt efter at blive en af de foretrukne globale cfd-mæglere for kryptoentusiaster. Mens mægleren giver handlende adgang til markedet uden at gå på kompromis med deres mobilitet, tilbyder mægleren sin førsteklasses mobilhandelsapp. Tradere kan nu få adgang til mere end 3,000+ finansielle instrumenter på tværs af flere finansielle markeder, herunder aktie-CFD, indeks-CFD, forex-CFD, råvare-CFD og kryptovaluta-CFD, med et enkelt klik på deres mobilskærm.

Mægleren bringer krypto- CFD-verdenen til kraften i dine fingerspidser og tilbyder en konkurrencedygtig prismodel til handel med kryptos CFD’er sammen med konkurrencedygtige spreads og hurtig handelsudførelse. Mægleren opkræver ikke nogen provision eller skjult gebyr. Kunder kan få adgang til live markedsopdateringer, prisadvarsler i realtid og nøjagtige pristilbud på flere kryptoaktiver. 

Dybdegående økonomisk analyse

For at hjælpe brugerne med at træffe informerede handelsbeslutninger leverer mægleren flere værktøjer til understøttelse af dybdegående teknisk og grundlæggende analyse. Mens de handler CFD’er med kryptovalutaer med Capital.com-mobilappen, kan forhandlere spore flere handelsmuligheder efter nøjagtig identifikation af markedstendenser.

Mægleren tilbyder mere end 70 tekniske indikatorer lige fra Ichimoku-sky til Bollinger-bånd for at gøre det lettere for kunderne at udføre detaljeret teknisk analyse. De banebrydende kortværktøjer hjælper tradere med at finde markedstendenser og opdage passende ind- og udgangspunkter for handel med kryptoaktiver. 

Intelligent risikostyring

Capital.coms mobilapp kommer med smarte risikostyringsværktøjer, der gør det muligt for tradere at afdække deres positioner og sprede handelstab effektivt. Ved at definere stop loss og take profits kan tradere sikre deres positioner mod uventede markedsbevægelser. Beskyttelse mod negativ balance hjælper også kunder med at forhindre, at deres konti bliver negative. Det betyder, at tradere under ingen omstændigheder kan tabe mere end deres oprindelige investering. Hvis markedet opfører sig helt usædvanligt og går imod dig, lukker den mobile handelsapp automatisk den berørte position. 

Prisadvarsler

Appens prisalarmfunktion holder tradere opmærksomme på større og mindre bevægelser på kryptomarkederne. Tradere har mere fleksibilitet med hensyn til at kapitalisere deres indsats i begge retninger. Med prisadvarselsfunktionerne behøver tradere ikke at bekymre sig om at gå glip af en værdifuld handelsmulighed.

Handlere kan indstille prisniveauet for at modtage øjeblikkelige meddelelser fra mægleren. Udover at indstille prisalarmer for kryptoaktiver, kan du også tilpasse push-meddelelser for andre handelsinstrumenter, såsom forex, råvarer og aktier. 

AI-drevet app med personlig handelsindsigt

Den mobile handelsapp er drevet af kunstig intelligens og fungerer ved hjælp af en mekanisme til afsløring af bias. Den afslører kognitive bias, der begrænser handler, så man kan træffe profitable handelsbeslutninger i tide.

Appen til mobilhandel er smart nok. Den registrerer automatisk enhver ændring i din handelsstrategi og advarer dig med det samme. På den måde holder appen traderne på rette spor. Personlig handelsindsigt og feedback fra eksperter hos Capital.com får dig til at tænke over dine handelsbeslutninger og undgå at gentage eventuelle fejl. 

Uddannelse og støtte til handel

Ved hjælp af den mobile handelsapp kan handlende også få adgang til de uddannelsesressourcer, der tilbydes på Capital.com. Mægleren tilbyder tankevækkende uddannelsesindhold, herunder handelskurser, webinarer og videotutorials, der hjælper kunderne med at lære og vokse. 

Hvordan logger jeg ind på Capital.com og handler CFD’er med kryptoer på mobilen?

For at handle krypto-CFD’er på Capital.com-appen skal du følge de enkle trin nedenfor:

Trin 1: Åbn mobilhandelsappen på din mobiltelefon.

Capital.com mobil-app

Trin 2: Log ind på din konto ved hjælp af dine Capital.com-loginoplysninger, hvis du ikke allerede har en konto, kan du oprette en ny konto ved at klikke på knappen “Tilmeld dig”. Du behøver kun at angive dit e-mail-id og vælge en adgangskode.

Trin 3: Sæt flueben i boksen for at bekræfte, at du accepterer de gældende vilkår og betingelser, og tryk på tilmeld.

Log ind på Capital.com's mobilapp til handel

Trin 4: Åbn dit registrerede e-mail-id, og klik på linket i e-mailen fra capital.com for at bekræfte din e-mail-adresse.

Trin 5: Når din e-mail er verificeret, skal du vende tilbage til siden for at fuldføre tilmeldingsprocessen

Trin 6: Du bliver bedt om at angive dit for- og efternavn sammen med dit efternavn.

Tilmeld dig på Capital.com Mobile App

Trin 7: I det næste trin skal du angive dit telefonnummer og den foretrukne valuta for din konto EUR, GBP og USD.

Tilføj telefonnummer på Capital.com Mobile AppVælg valuta på Capital.com Mobile Trading App

Trin 8: Når du er færdig med at tilmelde dig Capital.com-appen, skal du indbetale penge på din konto, før du kan begynde at handle med kryptoer. Bemærk venligst, at der også kræves kontobekræftelse.

Trin 9: Når du har godkendt din konto, skal du vælge din foretrukne betalingsmetode fra listen over tilgængelige muligheder. Hvis du har til hensigt at købe og sælge krypto-CFD’er med et kort, skal du indtaste dine kortoplysninger, dvs. kortholderens navn, kortnummer, udløbsdato og sikkerhedskode.

Vælg betalingsmetode på Capital.com mobilappVælg beløb til betaling på Capital.com Trading mobile App

Trin 10: Vælg din foretrukne krypto-CFD, og indstil dine handelspræferencer. Klik på købs- eller salgsknappen for at starte din ordre.

Vælg krypto at købe i Capital.coms mobilapp

Capital.com Minimumsindbetaling og udbetalinger

Capital.com tilbyder flere metoder til at indbetale penge på din konto, herunder debetkort, kreditkort, bankoverførsler, iDeal, Multibanko, Sofort, QIWI, Przelewy24, Webmoney og Trustly. 

Indbetalings- og udbetalingsgrænser

Capital.com har lave grænser for minimumsindskud. Tradere kan komme i gang ved at indbetale mindst 20 USD/GBP/EUR med kreditkort eller 100 PLN ved hjælp af alle betalingsmetoder undtagen bankoverførsler. Capital.coms minimumsindskud for bankoverførsler er op til 250 USD/GBP/EUR.

Der er ingen tilgængelige oplysninger om minimums- eller maksimumsgrænser for udbetalinger. Det eneste, der nævnes på mæglerens officielle side, er, at du kan få din udbetalingsproces inden for 24 timer. På grund af specifikke proceduremæssige krav kan det dog tage 5 til 7 arbejdsdage, før dine midler når din bankkonto. 

Uddannelse på Capital.com

Et kort afsnit med overskriften “lær at handle” er også tilgængeligt på mæglerens officielle hjemmeside. Det giver et kursuskatalog vedrørende alle dets handelsinstrumenter for at gøre det muligt for handlende at lære hver bit af professionel handel ved at mestre selve konceptet med grundlæggende terminologier og lære varianttips og tricks.

Fra det grundlæggende i handel tager det handlende videre til avancerede sektioner, herunder spread betting (kun tilgængelig i Storbritannien) og CFD-handel. Ud over omfattende handelsvejledninger om hvert af de finansielle instrumenter, der kan handles på capital.com, kan tradere også mestre forskellige handelsstrategier ved at lære handelspsykologi. Forklaringer på handelsbias og følelsernes indvirkning på dine handelsbeslutninger er godt forklaret under fanen handelspsykologi på Capital.com. Endelig hjælper handelsordlisten kunderne med at lære forskellige handelsterminologier. Kort sagt tilbyder Capital.com et omfattende udvalg af uddannelsesmæssige ressourcer, som du næppe finder hos de fleste mæglere. 

Capital.coms kundesupport

Capital.com tilbyder flersproget kundesupport til sine kunder døgnet rundt. Forhandlere kan nå supportdisken via forskellige tilgængelige muligheder, herunder telefon, e-mail og webchat. Du kan også rejse din bekymring ved at udfylde en klageregistreringsformular, der er tilgængelig under fanen “Kontakt os” på mæglerens officielle hjemmeside. Kunder kan også følge Capital.com på forskellige sociale medieplatforme, dvs. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn og RSS. 

Capital.com online anmeldelser

Hvad siger folk om capital.com på Quora?

Mens vi søgte efter oplysninger om mægleren, fandt vi begrænsede indlæg, hvor folk syntes at diskutere Capital.com. I et svar på spørgsmålet fra en person om mæglerens pålidelighed svarede et medlem, at capital.com er CySEC-reguleret mægler. Udover at tilbyde en brugervenlig handelsplatform, giver den også beskyttelse af midler til nogle detailkunder (op til 20k) under Investor Compensation Fund-programmet. Ifølge medlemmet har han ikke brugt mægleren personligt. Han sagde dog også, at hvis mægleren tilbyder alle sådanne tjenester, er det en populær platform til handel med krypto-CFD’er.

Quora-anmeldelser af Capital.com

Hvad siger folk om capital.com på Reddit?

Reddit er en berømt social netværksplatform. Folk fra hele verden mødes og deler deres erfaringer på Reddit. Det er en af de mest brugte platforme til at stille spørgsmål om alle aspekter af livet. Vi prøvede at søge efter de oplysninger, folk har spurgt om capital.com. Men vi kunne kun finde et indlæg, hvor et medlem søgte folks mening om, hvorvidt han/hun skulle tilmelde sig capital.com. Ifølge ham var han på udkig efter en legitim mægler, mens han boede i Canada. Nogen svarede ham, at han skulle genoverveje sin mulighed og fremhævede det faktum, at Capital.com er registreret på Cypern. Personen, der kom med et svar, tilføjede også, at Capital.com ikke accepterer canadiske beboere. Derudover er FCA-fordele kun tilgængelige i Storbritannien.

Reddit-anmeldelser af Capital.com

Er Capital.com ægte?

Capital.com er en reguleret mægler og har tilladelse til at tilbyde sine tjenester fra regulerende myndigheder i forskellige regioner i verden, såsom CySEC på Cypern, ASIC i Australien, FCA i Storbritannien og SCB. Mægleren opbevarer detailkunders midler på adskilte bankkonti i henhold til de regler og forskrifter, der er indført af de respektive regulerende organer. Det er også et registreret medlem af Investor Compensation Fund (ICF) under CySEC, Financial Services Compensation Scheme (FSCS) og FCA. Mægleren er i overensstemmelse med PCI-sikkerhedsstandarderne. Derfor er det værd at bemærke, at mægleren overholder høje standarder for pålidelighed og privatlivets fred for at besvare dette spørgsmål: “Er Capital.com legit?” 

Capital.com VS eToro

At vælge en af de to bedste handelsplatforme har altid været en vanskelig opgave. Men når det kommer til at overveje en value-for-money-mægler, er det relevant at sammenligne forskellige aspekter af mæglere, før man tilmelder sig dem. Nedenfor er en hurtig sammenligning af Capital.com og eToro.

Capital.com tilbyder flere finansielle instrumenter, herunder Forex og Crypto CFD’er. Mægleren er berømt for sine konkurrencedygtige spreads og unikke platform. Mægleren har en fuldt funktionel mobilapp, der gør det lettere for handlende at være på farten. Capital.com tilbyder en brugervenlig handelsplatform. Navigation gennem handelsgrænsefladen er meget enkel. Mægleren tilbyder flere betalingsmuligheder sammen med kundesupport døgnet rundt. Mægleren har en konkurrencedygtig gebyrstruktur, der passer til de enkelte erhvervsdrivendes behov. Hvad angår ulemperne ved mægleren, accepterer den ikke kunder fra USA. Derudover tager mæglerens kundeservice mere tid at svare.

eToro-handelsmægleren er en multi-asset-reguleret platform, der tilbyder en bred vifte af omsættelige instrumenter. Kunder kan investere i aktier og kryptoaktiver. Den understøtter også CFD-handel med kryptovalutaer. Udover at tilbyde en intuitiv handelsplatform, tager eToro også føringen over capital.com ved at tilbyde en social handelstjeneste. Kunder kan kopiere andre professionelle traderes handler og begynde at tjene penge lige fra starten. Handelsgebyret hos eToro er også ret konkurrencedygtigt. Mægleren kan dog opkræve lidt højere priser sammenlignet med industristandarder for positioner, der holdes over natten. På trods af et grundlæggende niveau af kundesupport underholder mægleren kunder på realtidsbasis. Kunder kan også få adgang til flere ind- og udbetalingsmetoder og eToro.com. Mægleren har også en indbygget tegnebog – eToro-tegnebogen, hvor du kan gemme din krypto. 

Number of Coins: 20+
Margin Trading: Ja
Min. umsindskud: $200

Invest In Cryptocurrency With $0 Commission

  • Understøtter flere sprog
  • Reguleret af FCA, ASIC & CySEC
  • Paypal, debet- og kreditkort accepteres
BankGiro PayMastercardNetellerPayPalSkrillUnionPayVisaYandex

Andre produkter og tjenester på Capital.com

Investmate

Capital.com går et skridt videre end andre traditionelle mæglerfirmaer og tilbyder en interaktiv mobilbaseret uddannelsesapp – kendt som Investmate – der er skræddersyet til både nybegyndere og erfarne traderes behov. Tradere kan lære grundlæggende og avanceret viden om CFD-handel og investering i kryptomarkeder med detaljer i denne tankevækkende uddannelsesapp.

Spread Betting (kun for indbyggere i Storbritannien)

Med API-funktioner giver spread betting tradere mulighed for at gå lang eller kort på flere gearede eller ikke-gearede omsættelige aktiver uden at skulle bekymre sig om de skattemæssige konsekvenser af overskud. Den negative saldobeskyttelse tilføjer endda endnu et lag af spænding for tradere, der er tilbageholdende med at indgå handler mere end ofte.

Capital.coms handelsværktøjer

Capital.com tilbyder en lang række handelsværktøjer, der hjælper tradere med at få mest muligt ud af dem, såsom den økonomiske kalender, Capital’s TV og News Feed-sektionen.

Capital.coms økonomiske kalender

Holder tradere opdateret om de kommende udgivelser af finansielle nyheder og økonomiske begivenheder. Den økonomiske kalender hjælper også tradere med at planlægge deres handelsstrategier.

Capital’s TV

Gennem en skræddersyet tv-kanal giver Capital.com information om aktuelle økonomiske forhold og får tradere til at forstå oddsene for handel ved hjælp af dybdegående markedsanalyser præsenteret af deres handelseksperter og finansanalytikere.

Capital.com News Feed

Hver gang der kommer en nyhed, bliver den sendt ud på alle de kanaler, som Capital.com har designet til at holde tradere opdateret. Forhandlere kan også læse alle sådanne nyheder på mæglerens websted under afsnittet om nyhedsfeed.

Capital.com Webinars

Capital.com fremmer konceptet om at se er at tro, og afholder lejlighedsvis webinarer for at hjælpe handlende med at forstå de kompleksiteter, der er involveret i visse typer handelsstrategier. Deling af ekspertindsigt om et par af de seneste økonomiske udviklinger styrker visionen for handelsaspiranter, så de kan dække nye horisonter i handelsverdenen. 

Konklusion

Efter en detaljeret gennemgang af mægleren konkluderer vi, at Capital.com er en pålidelig handelsplatform til handel med kryptovalutaderivater. Med sin brugervenlige handelsplatform, en bred vifte af kryptoaktiver, konkurrencedygtige prismodel og kundeservice døgnet rundt giver mægleren ingen grund for handlende til at undgå at tilmelde sig den. Mægleren er dog nødt til at opskalere niveauet for sin kundesupporttjeneste. Vær opmærksom på, at handel med kryptos CFD’er ikke længere understøttes på capital.com for kunder fra Storbritannien, efter at FCA indførte begrænsninger.

CFD’er er komplekse instrumenter og har en høj risiko for at tabe penge hurtigt på grund af gearing. 84.97 % af detailinvestorkonti taber penge, når de handler CFD’er hos denne udbyder. Du bør overveje, om du forstår, hvordan CFD’er fungerer, og om du har råd til at løbe den høje risiko for at miste dine penge. 

Frequently asked questions